Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Uzmanlar: Metalürji, Bulgaristan’da stratejik sektörler sıralamasında enerjinin önüne geçti

Uzmanlar: Metalürji, Bulgaristan’da stratejik sektörler sıralamasında enerjinin önüne geçti

05 Kasım 2019

Bulgaristan Metalürji Endüstrisi Birliği (BAMI) Yönetim Kurulu Başkanı Anton Petrov, Darik Radyosu’na verdiği demeçte, “Metalürji, Bulgaristan ekonomisindeki stratejik sektörlerin sıralamasında enerjinin önüne geçti. Kozloduy Nükleer Enerji Santrali, yeni enerji üretim tesisleri, ülkenin metalürji endüstrisinden daha az yerli ürün üretiyor” diye kaydetti. Onun ifadesine göre, şu anda Bulgar ekonomisi iyi gidiyor, istikrarlı bir temeli ve gelişme potansiyeli var.

Petrov,” Metalürjinin rekabet gücü ve diğer birçok sektörün istikrar kazanması, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yıllık % 3,5’lik büyümesini sürdürmemizi sağlıyor” dedi. BAMİ Başkanı, koşullar devam ederse 2020 ve 2021'de benzer seviyelerde ekonomik büyüme öngörüyor.

Anton Petrov,”Kişi başına çelik üretimi açısından Avrupa ortalamasının altındayız” diye belirtti. Onun ifadesine göre, ülkemizdeki kişi başına 200 kg’dan Güney Kore'deki kişi başına 1200 kg’a kadar olan fark büyük ölçekli projelerden geliyor. Uzman, ”Her bir altyapı projesi hoş bir gelişmedir ve metalürji endüstrisi için son derece önemlidir” dedi.

BAMİ Başkanı, Kozloduy Nükleer Enerji Sanrali’nin yapımı durumunda ülkemizdeki kişi başına çelik ürün tüketiminin iki katına çıkacağına kanaat getirdi. Metalürji işletmeleri için diğer önemli yapılar Kresna Geçidi, Şipka Tepesi altındaki tünel, Burgaz - Varna otoyolu, Sofya metrosu. Uzman,” Tünel, köprü, otoyol, demiryolu projelerinde beton demirden yapısal çeliğe kadar çok miktarda metal kullanılır” dedi.

Petrov, ülkemizde bakır madenciliğinin gelişimini ve katot bakır üretim kapasitesinin artmasını önemli bir şans olarak değerlendirdi. Uzman, ”Bu tür bir üretime sahip olan bir ülkenin endüstrisi ve ekonomisinin büyük bir geleceği var” diye vurguladı. Petrov, ABD’nin dünyadaki diğer stratejik metal olan alüminyum ithalatına yüzde 10 gümrük vergisi uyguladığı bir dönemde 40 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptığımızı sözlerine ekledi. Uzman, ”Bu yatırım, haddelenmiş alüminyum üretimine yöneliktir- katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde kullanılan oldukça ağır iş makineleri ve sofistike bir teknoloji söz konusudur” diye belirtti.

BAMİ Başkanı,” Şu anda çelik dünyadaki tüm ülkelerin yaptığı gibi somut ve özel bir dikkat gerektiriyor” diye kaydetti. Uzman, ”AB, hızlı bir şekilde tepki gösterdi ve kısa bir süre önce emsali olmayan bir adım atarak çelik ithalatına kota getirdi” dedi.

Petrov,”Türkiye, Moldova ve Ukrayna’nın çelik ürünleri yeterli belgelendirme ve kontrol yapılmadan Bulgaristan’a ithal ediliyor” diye uyardı. Onun ifadesine göre, aynı ürünler Avrupa'da kolayca dağıtılmazlar, çünkü üretim ve kalitenin belgelendirilmesi için ek şartlar vardır. Uzman, ”Bulgaristan'da kontrol yollarının hala kapalı olmaması nedeniyle fiyat odaklıyız, fakat bir gün metal konusunda bunun bedeli ödenir” diye uyardı. Petrov, demirin yapıcı bir element olduğunu ve kalitesinden ödün verilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Petrov, “Bulgaristan, İngiltere dışında AB’de endüstrisi için en yüksek elektrik fiyatına sahip” dedi. Onun ifadesine göre, bitmiş ürünlerde elektriğin yüzde 30-40'ı ağırlığı metalürji sektörünün gelişmesinin önünde ciddi bir engeldir.

BAMİ Başkanı, personel eksikliği sorununun ciddi, ancak çözülemez ve o kadar da aşılmaz bir durum olmadığını söyledi. Petrov, şu anda işgücü ithal edilmesine ilişkin prosedürleri kolaylaştırmaya doğru hareket edilmesinden dolayı iyimser. Uzman,” Eğitim ve bilim için daha fazla para verilmesi sevindirici bir olay, çünkü yetenekli ve iyi eğitimli personele sahip olmamız çok önemlidir” diye vurguladı. Onun ifadesine göre, endüstri güvenlik, perspektifler ve iyi ücret vererek cazip hale gelmek için uzun bir yol kat etti. Petrov, işlerin yavaş yavaş düzeleceği ve yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının yavaş yavaş geri dönmeye başlayacağı konusunda iyimser.

BAMİ Başkanı, metalürji uzmanlarının meslek bayramlarını çok yüksek öz saygı ile karşılamalarının bir nedeni olduğuna inanıyor. Petrov,” Bu yıl, geçen yıl hem de krizin devam ettiği tüm yıllarda metalürji sektörüne paralarını yatırmaya devam eden oldukça cesur yatırımcılar vardı. Bu yatırımlar hem sanayi hem de Bulgaristan için bir gurur, neşe ve perspektiftir” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:153 576
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:923
-Toplam Vaka Sayısı:5 740
-Aktif Vaka Sayısı:2 579
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:63
-Toplam Vefat Sayısı:246
-Son 24 Saat Vefat Edenler:5
-Hastanelerde Yatanlar:458
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:2 915
-Son 24 Saat İyileşenler:17

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS