Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Balkan Türklerinin Ankara Ziyareti

Balkan Türklerinin Ankara Ziyareti

08 Kasım 2019

Rumeli Türkleri Konfederasyonu, Balkan Göçü’ nün 30’ncu yılını anma etkinlikleri kapsamında Ak Parti ve İyi Parti Genel Merkezlerini ziyaret etti. Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu ( BRTK) Genel Başkanı, Sabri Mutlu ve beraberindeki Yönetim kurulu üyeleri, Balkan Göçü’ nün 30’ncu yılını anma etkinlikleri kapsamında İçişleri Bakanlığı, Ak Parti ve İyi Parti Genel Merkezlerini ziyaret etti.

SORUNLAR DİLE GETİRİLDİ

Balkanlar ve Türkiye’de yaşayan soydaşların sorunlarını parti genel merkezlerine birincil ağızdan iletmek üzere yapılan ziyaretlerin ilki İçişleri Bakanlığına gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Harun Akın ile yapılan görüşmede BRTK Genel Başkanı Sabri Mutlu BAŞTA “Türk Soylu Kimlik Belgesi” olmak üzere Balkan Türklerinin Türkiye’de Genel Sağlık Sigortasından yararlanma sürecinde SGK İl Müdürlükleri kapsamında karşılaşılan sorunlar, yaşam belgesi, isim denklik belgesi, nüfus kayıt örnekleri, konsolosluk randevuları gibi konular da yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

STK’LAR “ ATLAMA TAHTASI” OLMAMALI

Bulgar yetkililerin zorunlu göçü “büyük turizm hareketi” olarak tanımlandığına dikkat çeken AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak, BRTK’nın yaptığı çalışmalarda “zorunlu göç” ibaresi kullanmasının yerindeliğini ve önemini vurguladı. Milletvekilliği döneminde 1989 Bulgaristan Göçü ile Türkiye’ye göç eden 37 bin soydaşı mevcut emeklilik sistemine dahil eden çalışmada yer alan Tunçak, Balkan Türkleri STK’larının da diğer STK’lar gibi “ atlama tahtası” olarak değerlendirilmesinin STK’ların ve kaliteli siyasi gücün etkisini azalttığını belirtti.

ÜMMET DEĞİL, SOYDAŞ

Zorunlu Göçün 30’ncu yılı anma etkinlikleri çerçevesinde kurumlarına gösterdikleri ilgiden dolayı İyi Parti ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e teşekkürlerinin İleten Mutlu, Balkanlarda özellikle son 16-17 yıldır “soydaş “kavramının yerini “ümmet” kavramının almasının yarattığı kültürel yozlaşmaya dikkat çekti, Balkanlarda ve Türkiye’de yaşayan soydaşların sorunları ve çözüm önerilerini içeren dosyayı taktim etti.

İYİ PARTİ, DIŞ TÜRKLER MASASI KURDU

Kendisinin de bir Selanik’ten göç eden bir Balkan Türkü olduğunu ifade eden Akşener, Balkan Türkü olmaktan onur duyduğunu vurguladı. Balkan Türklerinin siyasette temsiliyet noktasında yeterince mücadele etmediklerini belirten Akşener, bir Balkan kızı ve annesi olarak herkesi kucaklamak istemekle birlikte son dönemde yaşanan ırksal, dinsel, siyasi ve kültürel ayrışmalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Cumhuriyetin 100’ncü yılına yaklaşırken birlik ve beraberliğe duyulan ihtiyacın altını çizen Akşener, İyi Parti Genel Merkezi tarafından kurulan “ Dış Türkler Masası ve STK’lar arasında geliştirilecek işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR



 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 26 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:74 834
-Son 24 Saat Test Sayısı:295
-Toplam Vaka Sayısı:2 443
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:10
-Toplam Vefat Sayısı:130
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:880
-Son 24 Saat İyileşenler:18



All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS