Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Çernooçene’den öğrenciler, bölgedeki Trak tapınaklarını ziyaret etti

Çernooçene’den öğrenciler, bölgedeki Trak tapınaklarını ziyaret etti

12 Kasım 2019

Sonbaharın güzel havasını fırsat bilen Çernooçene (Yeni Pazar) Hristo Smirnenski Lisesi’nin bünyesinde bulunan Ayşe Osman ve İsmigül Naim’in yönettiği öğrencilerin ilgi alanlarına göre kurulan Teknoloji Her Yerde Kulübü ve Doğa Araştırmacıları Kulübü, Çernooçene ilçesinin Noçevo (Taşlık) köyü yakınlarındaki Trak Tapnağı’na ilgi gösterdi.

İki kulübün üyeleri, ilk önce Noçevo köyünün Eminçauşlar Mahallesi yakınında bulunan Parmak Kaya’yı ziyaret ettiler.

Öğrencilerin, ziyaret ettiği Noçevo köyü yakınındaki ikinci Trak Tapınağı, bir sürü trapez biçiminde nişlerin oyulduğu, kaya havuzları, mağaralar, insan yüzleri, hayvanları andıran ilginç kaya oluşumları bulunan büyük bir taş kütlesidir. Bu yer Yaratılış Vadisi olarak bilinir. Eski Trakların gizemini seven herkes, onlar gibi günümüzde de onların gizemini yaşayabilir.

İyi korunmuş olan trapez biçiminde oyulmuş nişler ve birkaç kemer biçiminde mağara öğrencilerin dikkatini çekti. Girişinde iyi korunmuş birkaç oyuk bulunuyor. Buradan yerlilerin Uludere adını verdikleri dere vadisine açılan manzara inanılmaz güzelliktedir.

Köyün doğusunda bir çayırda iki kayaya oyulmuş şarapanalar (şaraphaneler) bulunuyor. Bunlar, aralarında oluklar olan sağlam bir kayaya oyulmuş sıvı tanklarından ibaret iki tesistir.

Bu şarapanaların eski zamanlarda şarap imalatı ve çeşitli dini ayinlerin gerçekleştirilmesinde kullanıldığı sanılıyor.

Birbirine yaklaşık 200 metre mesafede bulunan bu tesislerin birisi, iki havuzu ve oluklarıyla birlikte oldukça iyi korunmuş haldedir. İkinci şarapana da korunmuş ve etkileyici boyuttadır. Çapı yaklaşık 180 santimetre olan daire şeklindedir. Dibine doğru konik biçimde oyulmuş bu şarapananın derinliği 30 santimetredir.

Kulüplerin yöneticileri Ayşe Osman ve İsmigül Naim, ”Günümüz teknolojileri sayesinde sadece bir tıklamayla mevcut tüm bilgiler kullanıma hazır hale getiriliyor. Doğup büyüdüğün yeri tanımak söz konusu olduğunda bu her zaman yeterli değildir. O yeri yakından görmek, o yere dokunmak ve doğup büyüdüğün yer olduğunu hissetmek daha değerlidir. Ve tüm bunları bir grup halinde yapmak çok daha ilginç ve eğlencelidir” dediler.

İki öğrenci kulübünün asıl amacı, tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederek, sayısallaştırarak ve değerli bilgiler biriktirerek doğup büyülen yeri tanımaktır.

Kulüp yöneticileri, ”Çernooçene’yi çevreleyen tarihi yerleri ne kadar az bildiğimizi düşündük ve bir grup öğrenci ile birlikte bu yönde ortak bir şeye başlamanın kötü bir fikir olmadığına karar verdik” diye anlattılar.

11 ve 12.sınıfların katıldığı kulüp faaliyetlerini birleştiren, yaşadıkları bölge hakkında yeni bir şeyler öğrenme isteğidir. Öğretmenleri Ayşe Osman ise onları dersliklerden dışarı çıkarmaya ve hep birlikte çeşitli tarihi mekanları ziyaret etmelerini, onlar hakkında bilgi ve ilginç gerçekler öğrenmelerini istiyor. Jenda (Yaşlıköy) köyü yakınındaki Asarkaya’yı, Bezvodno (Susuz) köyü yakınındaki şelaleyi, Borovitsa (Çamdere) Barajı’nı ve başka yerleri ziyaret etmeyi planladıklarını belirttiler. Ziyaret edilen tarihi yerlere ilişkin bir multimedya sunumu hazırlanacak.

Öğrenciler, kulüp çalışmalarına katılımlarının ilginç ve faydalı bir aktivite olduğunu vurguladı.

İsmet İSMAİL

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:153 576
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:923
-Toplam Vaka Sayısı:5 740
-Aktif Vaka Sayısı:2 579
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:63
-Toplam Vefat Sayısı:246
-Son 24 Saat Vefat Edenler:5
-Hastanelerde Yatanlar:458
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:2 915
-Son 24 Saat İyileşenler:17

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS