Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Banov, ülkemizin UNESCO programlarında verdiği önceliklerini özetledi

Bakan Banov, ülkemizin UNESCO programlarında verdiği önceliklerini özetledi

14 Kasım 2019

Bulgaristan Kültür Bakanı Boil Banov, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) 40. Genel Konferansı kapsamında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’ı UNESCO programlarında verdiği önceliklerini ve onların uygulamalarına katkısını ana hatlarıyla özetledi.

Bulgaristan’ı UNESCO programlarında verdiği öncelikli alanlar şunlar: eğitim; maddi, maddi olmayan ve su altı kültürel mirasının korunması ve ilgili UNESCO sözleşmelerinin uygulanması; bilim ve çevre koruma.

Banov, “Bulgar kurumlarının aktif olarak üzerinde çalıştığı temel eğitim öncelikleri, yaratıcılığın, keşifçiliğin, icatçılığın ve eleştirel düşüncenin teşviki, her bir bilgi arayıcısının kişisel potansiyelinin tam gelişiminin teşvik edilmesi, gençlerin bilgi ve yeniliğe dayalı küresel ekonomide öğrenmek, yaşamak ve çalışmak için hazırlanmasıdır” diye vurguladı.

Bakan’ın ifadesine göre amaç, daha kaliteli, eşit ve kapsayıcı bir eğitim seviyesi elde etmektir.

Ülkemizin UNESCO'nun sosyal bilimlerdeki faaliyetlerine yönelik büyük ilgisi ile ilgili olarak Banov, etiğin bilim ve teknolojide uygulanmasını, sosyal hizmetlerin dönüşümlerinin yönetimini, her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı mücadeleyi ve bunun sonucunda ortaya çıkan hoşgörüsüzlüğe karşı mücadeleyi, sosyal olarak en savunmasız grupların sorunlarını tam olarak çözülmesini desteklediğini vurguladı.

Bakan, ”Fikirlerin serbest dolaşımının ve bilgi ve bilimsel bilgiye evrensel erişimin ve ifade özgürlüğüne vurgu yapılarak bilgi ve iletişim teknolojilere evrensel erişimin teşvik edilmesi, UNESCO önceliği olmaya devam etmesi gerekmektedir” diye ekledi.

Sofya'daki Güneydoğu Avrupa'daki Somut Olmayan Kültürel Mirası Koruma Merkezi'nin çalışmaları ile ilgili Banov, kültürel mirasın saklanması, korunması ve yönetimi için uluslararası ilkelerin uygulanmasında geniş bir işbirliği yapılmasına yönelik çalışıldığını belirtti. Bakan, kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması ve kültürlerarası diyalogun güçlendirilmesi amacıyla örgün ve yaygın eğitimin, UNESCO'nun temel önceliği olduğuna dikkat çekti.

Bakan’ın ifadesine göre, hızla değişen bir dünyada, UNESCO değişimlere ve zorluklara ayak uydurmalı ve hatta düzeltici önlemleri öngörmeli ve uygulamalıdır.

UNESCO reform süreciyle ilgili olarak Banov, ülkemizin UNESCO Ortaklık Stratejisi ve özellikle dijital fırsatları kullanarak gençlerin dahil edilmesi için İletişim Stratejisi’nin başarılı bir şekilde uygulanmasına özel önem verdiğini vurguladı. Bakan, teşkilatın amaçlarına ulaşması için başka bir aracın UNESCO'nun programlarını tam olarak sürdürmesi, etkinliğini arttırması ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde yer alan hedeflere yönelik taahhütlerinde kabul edilen liderliğini gerçekleştirme olanaklarını koruması olduğunu söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:153 576
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:923
-Toplam Vaka Sayısı:5 740
-Aktif Vaka Sayısı:2 579
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:63
-Toplam Vefat Sayısı:246
-Son 24 Saat Vefat Edenler:5
-Hastanelerde Yatanlar:458
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:2 915
-Son 24 Saat İyileşenler:17

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS