Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6591 Lv.
GBP GBP 2.1806 Lv.
TRL TRL 0.2255 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde Covid’e rağmen umut rüzgarı esiyor

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde Covid’e rağmen umut rüzgarı esiyor

14 Eylül 2020

Covid-19’un küresel yayılımı ve koronavirüs ile mücadele tedbirlerinin ekonomik sonuçları epey ciddi oldu. Dünya genelinde milyonlarca kişinin işsiz kalması, tüketimde daralmaya yol açtı.

Ayrı ayrı ülkelerde farklı üretimlerin durması, tedarik zincirinin kırılmasına yol açarak dünyanın öbür ucunda bulunan şirketleri etkiledi.

Koronavirüs krizi etkilerinin belirgin bir şekilde hissedilmeye başladığı yılın ikinci çeyreğine ilişkin istatistik verileri, Bulgaristan ve Türkiye ekonomilerinde yüzde 10 kadar daralmanın izlendiğini gösteriyor. Yine aynı dönemde Türkiye’nin dış ticaret açığı ve enflasyon oranında artış izlendi.

Son dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacmi, yıllık 4,5 milyar avro düzeyinde seyrederken küresel salgının beraberinde getiridği olumsuz gelişmeler, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere de yansıdı.

Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yürütüm Müdürü Ventsislav Venkov, iş dünyasındaki beklentilere dair şunları anlattı: “Bir süre önce pandeminin etkilerine ilişkin BULTİŞAD üyeleri arasında anket düzenledik. Anket katılımcılarının neredeyse tümü, gerek piyasalar gerekse de kârlılık açısından krizin etkisinin ciddi olacağı tahminlerini paylaştı. Şirketlerin yüzde 80’inden fazlası, bu yönde görüş belirtti. Bu zor dönemden çıkmakta olduğumuzu ümit ediyorum, çünkü iş sektörü için güçlü bir sezon olan sonbahar ve kış dönemine giriyoruz.”

Sanayi ve hizmetler(turizm, otelcilik ve restorancılık dahil), krizin en ağır vurduğu sektörler arasında yer alırken krizden etkilenmeyen, hatta teşvik alan az sayıdaki sektörlerden biri ambalaj sanayi oldu.

Bulgaristan’da çalışan ve Pleven’de fabrikası bulunan büyük bir Türk şirketi bu alanda faaliyet gösteriyor.

“Bundan kısa süre önce Lyaskovets’teki kavanoz ve kapak fabrikasını satın alan bu şirket, son derece başarılı şekilde yönetilerek krizin tüm olumsuzluklarını gidermeyi başardı. Şumen’de bulunan alüminyum fabrikası da pandemiden çok az etkilendi” şeklinde konuştu Ventsislav Venkov.

Ekonomi ve turizm alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesi imkanları, bugünlerde Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Petko Doykov ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök arasında yapılan görüşmede ele alındı. Büyükelçi Sekizkök, Türk şirketlerinin Bulgaristan’da yatırım imkanlarına büyük ilgi duyduklarını öne sürdü.

İkili ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişme potansiyeline dair Ventsislav Venkov şunları söyledi:

“Bundan kısa süre önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yaptığımız anlaşma, iyimserliğe vesile veriyor. Anlaşma kapsamında Bulgaristan ve Türkiye’de yatırım imkanlarına ilişkin tanıtım etkinlikleri, çeşitli forumlar düzenleme imkanını bulacağız. Ülkemizde çalışan tüm yerli ve yabancı şirketler için komşumuz Türkiye gibi dev bir pazara erişim imkanları doğacak. Umarım COVİD önlemleri yumuşatıldığı zaman bu işbirliğine gerçek içerik kazandırarak mevcut birçok imkanın değerlendirilmesi konusunda şirketlere destek olacağız”.

Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye pazarına ilgi duyan Bulgaristan ve Doğu Avrupa’dan şirketlere olduğu gibi ülkemiz ve bölgemizde iş yürütme imkanları ile ilgilenen Türk şirketlerine de hukuki desteğin sağlanmasını amaçlayan ilginç bir inisyatifle de ilgilidir. Ventsislav Venkov ayrıntıları anlattı:

“Odamızın üyesi olan bir hukuk danışmanlığı şirketi, "Turkish desk“ adı ile hizmet bürosu kurmayı önerdi. Bu sayede ülkemizde iş yürütmekle ilgili birçok ayrıntı konusunda ilgi duyanlara bilgi verilecek. Bu çok iyi bir fikir, çünkü Bulgaristan’a duyulan ilgi çok büyük ve ülkeye gelen şirketler zor durumda kalmamak için doğru danışma hizmeti ve bilgi almaya muhtaç. Bu firmalar ülkedeki zorunlulukları ve AB mevzuatını bilmediği için gerçekten çok yerinde bir inisyatiftir bu”.

Haber: Mariyan Karagözov

Çeviri: Tanya Blagova

Kaynak: BNR TÜRKÇE


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 18 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:18 544
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:154
-Aktif Vaka Sayısı:4 404
-Toplam Vefat Sayısı:749
-Son 24 Saat Vefat Edenler:10

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS