Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6591 Lv.
GBP GBP 2.1806 Lv.
TRL TRL 0.2255 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bugün ülke genelinde yaklaşık 59 000 çocuk ilk defa okula ayak basıyor

Bugün ülke genelinde yaklaşık 59 000 çocuk ilk defa okula ayak basıyor

15 Eylül 2020

Yeni eğitim öğretim yılı bugün ülke genelindeki tüm okullarda başlıyor. Yaklaşık 59 000 çocuk ilk defa okula ayak basacak.

Geçen yıl yaklaşık 60 000 birinci sınıf öğrencisi vardı. Bu da son birkaç yılda birinci sınıf öğrencilerinin sayısının azalması yönündeki olumsuz eğilimin devam ettiğinin bir işareti.

Koronavirüs krizi nedeniyle büyük okullarda sadece birinci, beşinci ve sekizinci sınıf öğrencileri için kutlamalar yapılacak, geri kalan öğrenciler dersliklerde karşılanacak.

Vücut ısısının ölçülmesi, derslik eğitim sisteminin ortadan kaldırılması, koridorlarda bölme çizgileri oluşturulması, sosyal mesafenin korunması, dezenfeksiyon yapılması, dışarıda daha fazla ders yapılması, mekanın havalandırılması, virüs belirtileri olan öğrenciler için izolatörler kurulması, tüm kapalı odalarda ve gönül rızasıyla dersliklerde maske takılması, okullara farklı girişlerden girilmesi, okulların e-öğrenmeye geçiş için eylem planları olması, ders saatlerinin adım adım başlaması, molaya farklı zamanlarda çıkılması- bunlar koronavirüs ( COVID-19) salgını koşullarında bu eğitim öğretim yılında Bulgar okullarında uygulanacak önlemlerden sadece birkaçı.

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, ülkedeki 2400 okulun tamamının yeni eğitim-öğretim yılına başlamaya hazır olduğunu söyledi.

Bakan, ayrı sınıflar arasında etkileşimsizlik ilkesi ile ilgili, “Bu modelin avantajı, hasta bir öğrencimiz veya öğretmenimiz varsa, tüm okulun değil, sadece ilgili sınıfın karantinaya alınacak olması. Hedefimiz bu – öğrencilerin maksimum ölçüde yüz yüze eğitime katılması. Bu yüzden bu modeli seçtik” dedi.

Koronavirüs nedeniyle okullardaki önlemlere ve kısıtlamalara rağmen, çoğu öğrenci sınıfa dönmeyi dört gözle bekliyor. Bir öğrenci, “Okul yılına yüz yüze eğitim şeklinde başlayacağımız için mutluyum, çünkü arkadaşlarımı sadece bilgisayarlar üzerinden dinlemeyip görebileceğim de” diyor.

Yeni öğretim yılının başında öğrenciler okullarda COVID-19'a karşı alınacak önlemler ve özellikle de maskeler konusunda bölünmüş durumda. Bir öğrenci, "Maskeler bizi sadece boğuyor" dedi.

Başka bir öğrenci de, “Çok hoş değil, ama bu koronavirüs ile mümkün olan en kısa sürede baş edebilmek için önlemlere uymak da gerekli ve maske takmak o kadar da büyük bir sorun değil” dedi.

Ülkedeki 700 bin öğrencinin yaklaşık 300'ü yeni okul yılına evden başlayacak. Onlar, geliştirilmiş elektronik uzaktan eğitim sitemi üzerinden eğitim görecekler ve evde kalışları sağlıkları ile ilgili endişelerden kaynaklanıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 18 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:18 544
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:154
-Aktif Vaka Sayısı:4 404
-Toplam Vefat Sayısı:749
-Son 24 Saat Vefat Edenler:10

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS