Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2021
HABERLER » Dünya
Bulgaristan'da annesinin kucağında öldürülen Türkan bebek ölümünün 36. yılında Edirne'de anıldı

Bulgaristan'da annesinin kucağında öldürülen Türkan bebek ölümünün 36. yılında Edirne'de anıldı

24 Aralık 2020

Şükrüpaşa Mahallesi'nde Türkan bebek anısına yaptırılan parktaki anıtın önünde düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu, tüm şehitler için dua edildi.

Anma törenine katılanlar anıta çelenk sundu ve karanfil bıraktı.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Bulgaristan'da 45 yıl iktidarda kalan komünist rejimin, Bulgarlaştırma girişimleri sonucu 1985 yılı sonuna kadar Türklerin isimlerini değiştirmeye zorladığını söyledi.

Türkçe konuşanlara para cezalarının kesildiğini belirten Pekkan, "Türklerin dini vecibelerini yerine getirmesi engellendi, Türk kültürüne ait unsurların kullanımı yasaklandı. Bu uygulamalara direnip milli kimliğe sahip çıkanlar cezaevlerine hukuksuz bir şekilde kapatıldı, işkence adası olan Belene'ye sürüldü." diye konuştu.

Direniş sırasında çıkan olaylarda Türkan bebeğin 26 Aralık 1984 yılında şehit edildiğini hatırlatan Pekkan, şunları kaydetti:

"Kırcaali'ye bağlı Kırkova ilçesi Magilyane köyünde isim değiştirme, baskı ve asimilasyon politikalarını ve uygulamalarını protesto etmek için toplanan ve yürüyüşe geçen kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklar komünist Todor Jivkov rejiminin askerleri tarafından abluka altına alınarak rastgele yaylım ateşine tutuldular.

İlk olarak Musa Yakub, 18 aylık Türkan Feyzullah, Ayşe Hasan şehit oldu ve onlarca kişi yaralandı. Katledildiği vakit 18 aylıktı henüz. Ne Türklük biliyordu, ne Bulgarlık. Ne vatanseverlik duygusundan tatmıştı nede ihanet etmişti. Kendisi kadar küçüktü dünyası. Doğduğu köyün havası suyu, bağrı yanık annesinin gözyaşları gibi temizdi ve annesi Fatma Küçük'ün kucağında vurularak şehit olmuştu."

Türkan bebeğin Bulgaristan Türklerinin direniş sembolü olduğunu dile getiren Pekkan, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de salgın kuralları çerçevesinde Türkan bebeği andıklarını ifade etti.

Balkanlar'da barış ve huzur içinde yaşamak için geçmiş acılardan tecrübeler edindiklerini belirten Güneş, "Gerek Bulgaristan'da gerek Yunanistan'da karşılaşılan demokratik olmayan uygulamaların bir an önce ıslah edilmesini, azınlık toplumunun inkar ve suiistimal edilmemiş olmasını görmeyi arzu ediyoruz. " dedi.

Törene, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Edirne Temsilcisi Zürfettin Hacıoğlu, Büyükkarıştıran Bulgaristan Türkleri Derneği Başkanı Cevat Sedes, Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Deniz Sarı ve derneklerin üyeleri katıldı.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Cavus 2021-01-10 15:36:17
Asimilasyon guzliden devam ediyor zaten gene het firsata turkler eziliyor
Bu pandemude bile karanrinayi kontrol etmesi gereken jandarmalar keyfi geziyor halka ceza yazmaya ugrasyor kendi islerni yapmiyorlar
Maksat turklerin oldu bolgelerde eziyet
... 2021-01-10 19:32:19
Svetlozar Aldırov profesör, tarihçi, bulgar tarihçisi mandarinlerinden biri. Makedonya konularında uzmanlaşmış, ama 1984 senesinde isim değiştirme kampanyasının planlamasında aktif olarak katıldığı kesin.

Türk soy isimli Aldırov (nereden geliyorsa artık) Makedonlar milliyetçiliklerini canlı tutmak için bulgar düşmanlığını canlı tutuyorlar" diye yakınıyor. Yahu arkadaş, koskoca profesör olmuşsun sen bulgar milliyetçiliğini saçma türk düşmanlığı ile tutuşturup durmuyor musun?

Türk atasözü ne der: Başkasının gözündeki çöpü görür, kendi gözündeki merteği görmez.
fes 2021-01-12 11:22:57
Diğer bir mandarin bulgar tarihçi de Georgi Markov'dur. Kendisi akademik'dir. Bu akademik de neyin nesi oluyor diye merak edenler olabilir.

Batı dünyasında akademik diye bir ünvan yoktur, orada sadece profesör vardır. Hatta batı dünyasında önemli olan doktora (bulgarca doktarantura) yapmış olmaktır.

Soviyetler birliğinde ünvana doyamıyorlardı, akademik oradan gelir. İngiliz ve amerikalılarda dört yıldızlı general vardır, Hitler almanyasında Feldmarşal, soviyetlerde marşal vardır. Stalin yoldaş marşalla yetinmez, Generalisimus unvanını kendine laik görür.

Georgi Markov akademikçisine gelirsek, kendisi isim değiştirme suçunu planlayanların başında gelir. Bojidar Dimitrov, Lüzbet Lübenova, hatta Dobri Djurov'un kızı isim değiştirme kampanyasında aktif rol almışlardır.
Onbaşı 2021-01-17 08:37:19
Ermeniler birinci dünya savaşında Türkiye’nin bu günlü Ermenistan sınırlarındaki topraklarda Rusların desteklemesiyle Türk köylerini haritadan silip sınırlarını genişletmeye çalışmadı mı.
1 milyon Ermeni’ye tecrit çıkmadı mı.
Yüz yıldan fazla Ruslar Balkan ülkelerde Türk düşmalığı yayıp yerel hakkı Türklere karşı kışkırtmadı mı.
Bulgarın tarihi yüzde 90 Türklere nefret içeren bi tarih diil mi.

Bu günlerde Makedonya’da Bulgar bayrağı niye yakılıyor.

Bulgar Makedonya’da yaşayan Bulgarları azınlık olarak devlet tarafından tanımadını isterken kendi ülkesinde yaşayan 1 milyon Türkü asimile etmeye devam etmiyor mu.

Bulgar azınlıkları yaşadıkları ülkelerde çekinmeden KORKMADAN azınlık statüsü istiyor ve Bulgar devleti bu isteğe karşılık verip o ülke yönetimlerle görüşmeler yapıyor.

Ya biz Bulgaristan Türkleti ne yapıyoruz SUSUYORUZ .

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

17 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 211 736
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:4 628
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:233
-Aktif Vaka Sayısı:46 936
-Toplam İyileşen Sayısı:156 326
-Toplam Vefat Sayısı:8 474
-Son 24 Saat Vefat Edenler:17
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 18 332

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS