Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2021
HABERLER » Kırcaali
İş sözleşmesi imzalayan üniversite öğrencileri katkı payı ödemeyecek

İş sözleşmesi imzalayan üniversite öğrencileri katkı payı ödemeyecek

13 Ocak 2021

Bugünkü kabine toplantısında alınan karara göre, iş sözleşmesi imzalayan üniversite öğrencileri, üniversitede öğrenim gördükleri süre için ücret ödemeyecek ve aynı zamanda iş sözleşmesi imzaladıkları işverenin iş yerinde kendi uzmanlık alanlarında staj yapacaklar.

Başarılı bir şekilde yükseköğrenimini tamamlandıktan sonra aynı öğrenciler işverenleri için en az 5 yıl boyunca çalışmaya devam edecekler ve bu süre içinde şirkette ortalama aylık maaş taban tutarından daha az olmayan bir ücret alacaklar.

Yönetmelik değişikliği, Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişikliklerin uygulanması üzere yapıldı. Ana hedef, kalifiye personel eksikliğinin olduğu önemli uzmanlık alanlarında eğitimi teşvik ederek yükseköğrenim ile ekonomik sektörlerinin ve toplumun ihtiyaçları arasındaki ilişkiyi optimize etmek için bir mekanizma uygulamak.

Devlet, ilgili uzmanlık alanında öğrenim süresi boyunca ve başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra iş yerinde staj sağlamak için bir işverenle sözleşmesi olan öğrencilerin ücretlerinin tamamını veya bir kısmını ödeyecek. Hükümet tarafından onaylanan ve iş sözleşmelerinin imzalanması için koşulları ve üniversite öğrencilerinin eğitimini finanse etme yollarını düzenleyen bir yönetmelik bunu öngörüyor.

Her yıl Eğitim ve Bilim Bakanı, bu yönetmelik kapsamında devlet bütçesinden fonların sağlandığı eğitim görülen uzmanlık alanlarının listesini onaylayacak. Liste, yükseköğretim kurumları, eğitim biçimleri ve öğrenim ücretlerinin tamamı veya bir kısmı ödenen öğrenci sayısına göre hazırlanacak.

Bakanlar Kurulu, Eğitim ve Bilim Bakanı aracılığıyla bakanların önerisi üzerine yönetmelik kapsamında üniversite öğrencileriyle sözleşme yapma hakkına sahip ülkede kayıtlı işverenlerin bir listesini kabul edecek. Bu liste aynı zamanda uzmanlık alanlarını ve işverenin sözleşme imzalamaya hazır olduğunu beyan ettiği öğrenci sayısını da gösterecek.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

17 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 211 736
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:4 628
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:233
-Aktif Vaka Sayısı:46 936
-Toplam İyileşen Sayısı:156 326
-Toplam Vefat Sayısı:8 474
-Son 24 Saat Vefat Edenler:17
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 18 332

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS